Farmacia Idial

Paracetamoli me lëshim të modifikuar, EMA rivlerëson masat për të reduktuar risqet e mbidozimit

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) është duke rivlerësuar përfitimet dhe risqet e tabletave të paracetamolit  me lëshim të modifikuar të cilat janë të disponueshme në shtete të ndryshme anëtare të Bashkimit Evropian dhe që janë projektuar për të lëshuar paracetamolin për një periudhë më të gjatë kohe. “Janë tableta të ndryshme nga të zakonshmet me

8 Gusht, 2016|Farmacia Idial|0 Comments

Integratorët në shtatzëni nuk janë të nevojshëm, përjashtim bëjnë vetëm acidi folik dhe vitamina D

Pjesa më e madhe e grave që presin të bëhen nëna dhe marrin integratorë multi-vitaminikë kanë shumë pak mundësi që të nxjerrin përfitime nga këto produkte. E pohojnë autorët e një metanalize të provave në dispozicion, të cilët thonë se gratë shtatzëna që duan t’i garantojnë fëmijës një hyrje sa më të mirë në jetë,

8 Gusht, 2016|Farmacia Idial|0 Comments

FDA, ulja e dozave të antidepresivit ka rritur shkallën e sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë

Sipas një studimi retrospektiv të sapo publikuar në “American Journal of Psychiatry” me autor të parë prof.Thomas Rector, kufiri i sigurisë për dozimin e citalopram i vendosur nga Administrata e Barnave dhe Ushqimit (FDA) në Shtetet e Bashkuara në vitin 2011, çoi në një rritje të numrit të të shtruarve në spital dhe vdekjeve. Gjatë

8 Gusht, 2016|Farmacia Idial|0 Comments

Abuzimi me loperamidin, alarm për probleme kardiake të rënda

“Përdorimi i loperamidit në mënyrë të papërshtatshme dhe mbi sasinë e nevojshme lidhet me probleme kardiake të rënda me potencial vdekjeprurës”, thuhet në një komunikatë të Administratës amerikane të Barnave dhe Ushqimit (FDA) të lëshuar së fundi.
Loperamidi është një agonist i receptorëve opiodë me aktivitet të fortë antidiarre, i cili mund të merret me përshkrimin

6 Korrik, 2016|Farmacia Idial|0 Comments

Zbulohet lidhja gjenetike e depresionit me diabetin

Pacientët me depresion kanë 60% më shumë gjasa për t’u prekur nga diabeti. Studiuesit zbuluan një lidhje gjenetike midis dy sëmundjeve, duke shpjeguar pse këto sëmundje mund të ndodhin në të njëjtën kohë.
Shkencëtarët nga “King’s College”i Londrës shpresojnë se gjetjet e tyre do të hapin rrugën për trajtime të reja, të cilat mund të kurojnë të

29 Qershor, 2016|Farmacia Idial|0 Comments

Stina e verës dhe barnat, nga AIFA udhëzues për te shmangur efektet anësore

Gjatë sezonit të verës është e rëndësishme të dihet se si të konservohen dhe transportohen në mënyrë korrekte barnat për të garantuar efikasitetin dhe sigurinë e tyre, si dhe të dihen ndërveprimet e terapive me termorregullimin, hidratimin dhe ekspozimin në diell.
Me këtë premisë Agjencia Italiane e Barnave ka hartuar një udhëzues të shkurtër për pacientët

22 Qershor, 2016|Farmacia Idial|0 Comments

Shpallje vendin i lire pune- Farmaciste

Farmacia “IDIAL” ka shpallur proçedurat e seleksionimit me qëllim punësimin me kohë të përcaktuar të një farmacisti/farmacisteje.

20 Qershor, 2016|Farmacia Idial, Njoftime per pune|0 Comments

FDA aprovon barin për trajtimin e psikozës në sëmundjen e Parkinsonit

Administrata e Barnave dhe Ushqimit në Shtetet e Bashkuara ka aprovuar  tabletë (pimavanserin) për pacientët me psikozën e lidhur me sëmundjen e Parkinsonit. Sipas Institutit amerikan të Shëndetit rreth 50.000 amerikanë çdo vit vuajnë nga sëmundja e Parkinsonit dhe 50% e këtyre pacientëve kanë psikozën e sëmundjes së Parkinsonit, që karakterizohet nga prania e halucinacioneve dhe

9 Qershor, 2016|Farmacia Idial|0 Comments

Bejeni lekuren tuaj gati per veren.

Ju mirepresim ne farmacine Idial me date 31 maj ora 10:00-14:00 dhe 16:00-20:00.
Shume oferta dhe surpriza ju presin!
Check up i lekures se fytyres falas (hidratim, yndyre, elasticitet, ph).
Zbritje deri ne 20% per produkte si AVENE, DUCRAY, A-DERMA, GALENIC, KLORANE.

10 Maj, 2016|Farmacia Idial|0 Comments